SİYASET:
Erdoğan ve Barzani'ye verdi veriştirdi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Barzani’nin Türkiye ziyaretine değinerek, “Bize göre Kandil Dağı’nın bekçisi ve bakıcısı peşmerge reisiyle Irak, Suriye ve PKK meselelerini konuşmak, kediyle ciğer hakkında konuşmaktan farksızdır.Vampirle kan müzakeresi yapmak, canavarla avı hakkında fikir alışverişlerinde bulunmak, peşmergeyle terör konusunda uzlaşmaya girmekten daha vahim değildir” dedi.

-TAKILMIŞ PLAK”-

Takılmış plak benzetmesi yapan Bahçeli, “Başbakan Erdoğan gittiği her yerde, konuştuğu her platformda takılmış plak gibi Suriye’yi diline dolamakta, bu ülkeye yönelik muhtemel bir müdahalenin alt yapısını oluşturmaya çabalamaktadır” dedi. Bahçeli, şöyle devam etti:

“İlave olarak Irak Merkezi Yönetimi’ni de kafasına takan bu zihniyet; söz konusu ülke yönetimiyle gerilimi artıran ve husumeti yaygınlaştıran bir tavır içine girmiştir.

Iraktaki gelişmeleri hayra alamet görmeyen Başbakan Erdoğan, Irak yönetimi tarafından suçlanan ve hakkında tutuklama kararı çıkarılan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi’nin Türkiye’de bulunmasına onay vermiş ve görüşmeler yapmıştır.

Suriye’nin içişlerinden sonra Irak’a el atan iktidar zihniyetinin, arkasındaki suflör tarafından karanlığın içine çekildiği görülmektedir.

Türkiye’nin Irak ve diğer komşularıyla ilgili dış politika uygulamaları müflis ellerde çoraklaşmış, tüm kırmızı çizgiler birer birer çiğnenmiştir.”

-BARZANİ’NİN ZİYARETİ-

“İstanbul’da Tarık El Haşimi’yle Irak’ın kuzeyindeki peşmergeyi buluşturarak var olan bloğu güçlendiren AKP zihniyetinin, tüm politikaları ABD mihmandarlığında yürümektedir” diyen Bahçeli, şöyle devam etti:

“Bildiğiniz gibi, geçen hafta Irak’ın kuzeyini mesken tutmuş fitne başı peşmerge, ülkemize teşrif buyurmuş, Başbakan Erdoğan’ın özlediği Okyanus ötesinin havasını beraberinde İstanbul’a taşımıştır.

Ecdat yadigârı Dolmabahçe Sarayı’nda Başbakan Erdoğan tarafından hürmet, izzet ve ikramla konuk edilmiş, devlet başkanlarına uygulanan bir protokolle kendisine kucak açılmıştır.

Peşmerge reisinin son altı ay içerisinde, Türkiye’ye yönelik artan ilgi ve merakından dolayı iki defa gerçekleştirdiği ziyaretleri bir hayli manidar olup üzerinde mutlaka durulmayı hak etmektedir.”
Başbakan Erdoğan’ın Barzani’yle görüşmesi sonucunda, verdiği demeçlerin düşündürücü olduğunu ifade eden Bahçeli, “Bu kapsamda Başbakan, hasret giderdiği aziz dostuyla, Suriye ve Irak’taki gelişmeleri değerlendirdiklerini, PKK terör örgütüyle alakalı olarak da yaklaşım tarzlarının örtüştüğünü ifade etmiştir. Peşmerge reisi, ardından Ankara’da Cumhurbaşkanı tarafından iltifata layık görülmüş, Dışişleri Bakanıyla sabah kahvaltısında buluşmuş ve BDP yöneticileriyle otel odalarında bir araya gelmiştir” dedi.

-BAHÇELİ’DEN TERÖRE KARŞI 5 MADDELİK ÖNERİ-

MHP Genel Başkanı, terörün sona ermesi için beş maddelik bir çıkış yolu olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“PKK terörüyle Kürt kökenli kardeşlerimizi kesinlikle ayrı tutacak bir dikkat, basiret ve bütünlükçü bir milli politika kurgulanmalıdır.

AKP hükümeti yıkım projesinden vazgeçmeli ve bölücülüğü hedefine alan çok yönlü politikalar tayin etmelidir.

PKK militanları terör eylemlerine hiçbir şart ileri sürmeksizin derhal son vermelidir.
Örgüt elebaşları da dahil, tüm militan kadro silahlarıyla dağdan inip, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne teslim olmalıdır.

Bunlar, Türk adaletinin kendileri hakkında vereceği hükme katlanmalıdır.
Bunun dışındaki her yöntem, AKP’nin egemenlik haklarımızı, devlet olmaktan kaynaklanan şerefimizi ayaklar altına alması ve teröre peşkeş çekmesi demek olacaktır ki, çok açık söylüyorum; bunun adı da hıyanetten başka bir şey olmayacaktır.”

-BAŞBAKAN’A YANIT VERDİ-

“Dikkatimizi çeken asıl noktalardan birisi de, peşmerge ağzının, Başbakan Erdoğan’ın PKK’ya yönelik olarak sarfettiği; ‘Silahı bırakırlarsa operasyonlar durur’ ibareleriyle paralellikler içermesidir” diyen Bahçeli, “Başbakan’ın bu sözünde, gizli mesajlar vardır.Bu ifadede, teslimiyet ve masaya davet vardır.Bir tarafta üçbuçuk terörist diyerek küçümsediklerini, diğer tarafta muhatap kabul eden zillet yer almaktadır” diye konuştu.

-“BAŞBAKAN TAVİZ VERDİKÇE CANİLER ŞIMARMAKTA”-

Son zamanlarda üç askerin Şırnak’ın Uludere ilçesinde, iki askerin Amasya’da, bir askerin de Hakkari’de şehit olmasıyla anaların bir kez daha ağladığını kaydeden Bahçeli, şöyle dedi:
“Başbakan Erdoğan taviz verdikçe bölücü caniler şımarmakta ve ölüm saçmaktadır.Bununla birlikte, Başbakan Erdoğan’ın bölücü terör maşalarına karşı, ‘Silahı bırakırsınız masaya gelirsiniz’ ifadelerinin üzerinden de çok geçmemiştir.

Başbakan Erdoğan şayet peşmergeyle PKK terörü konusunda benzer görüşlere sahip olduğunda ısrarlı ise, o zaman değişenin kim olduğunu, iki taraftan hangisinin taviz verdiğini ve eski konumundan kimin ayrıldığını da izah etmek durumundadır.

Buna göre kanlı terör örgütünün destekçisi ya Barzani’dir ya da Başbakan’ın bizatihi kendisi ve hükümetidir.”

-“KEDİYLE CİĞER HAKKINDA KONUŞMAKTAN FARKSIZDIR”-

Konuşmasında Başbakan’ı Barzani'nin Türkiye ziyareti konusunda da eleştiren Bahçeli, “Bize göre Kandil Dağı’nın bekçisi ve bakıcısı peşmerge reisiyle Irak, Suriye ve PKK meselelerini konuşmak, kediyle ciğer hakkında konuşmaktan farksızdır.Vampirle kan müzakeresi yapmak, canavarla avı hakkında fikir alışverişlerinde bulunmak, peşmergeyle terör konusunda uzlaşmaya girmekten daha vahim değildir.Başbakan Erdoğan bunları bilemeyecek ve göremeyecek kadar gerçek durumdan ve zeminden kopmuştur.Kendisinin peşmerge reisiyle aynı üslubu benimsemesi, benzer manalara gelen konuşmaları bir defa AKP’nin nasıl bir açmazın içinde olduğunu da açıklıkla resmetmektedir” diye konuştu.

-CUMHURBAŞKANI’NIN SÖZLERİNİ HATIRLATTI-

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün geçmişteki sözlerini hatırlatan MHP Genel Başkanı, “2007 yılının Şubat ayında peşmergenin ‘Kürdistan'a alışın’ sözlerini 'muhatap almıyorum’ diyerek tepki gösteren dönemin Dışişleri Bakanı, bugünün de Cumhurbaşkanı olan Sayın Gül'dür.

Barzani'yi kast ederek; ‘Ortadoğu'daki irrasyonel liderlik ve maksimalist hayalperestliğin halkların başını daima belaya soktuğunu’ dile getiren, ama bugün de bu eli kanlı şahsı Çankaya Köşkünde gülücükler saçarak misafir eden yine Sayın Gül'dür.

Peşmergenin; ‘Türkler Kerkük'e girmeye kalkarsa, biz de Diyarbakır'a ve diğer şehirlere karışırız’ ifadeleri karşısında; ‘Barzani'ye cevabı göreceksiniz’ diyen ve dönemin ABD Dışişleri Bakanı'na bunu şikâyet etme aczini gösteren de Sayın Abdullah Gül'den başkası değildir” dedi.

-“PEŞMERGE BAŞI, OKYANUS ÖTESİNDEN ALDIĞI TALİMAT LİSTELERİNİ AKP’YE BİLDİRMİŞ, BUNA BİRLİKTE BOYUN EĞECEKLERİNİ İLETMİŞTİR”-

“Anlaşılmaktadır ki, bir yanda PKK'yı kollayan, diğer yanda ise yıkım projesini destekleyen peşmerge başı, Okyanus ötesinden aldığı talimat listelerini AKP’ye bildirmiş, buna birlikte boyun eğeceklerini iletmiştir” diyen Bahçeli

cevap bekledikleri soruların olduğuna dikkat çekerek, şu 5 soruyu sordu:
“Peşmerge reisi hangi senaryonun bir parçasıdır ve AKP’ye neyi kabul ettirmeye çalışmaktadır?
PKK'nın koruyucusu olan bu şahısla gerçekte neler görüşülmüş ve hangi sözler verilmiş ya da alınmıştır?

Kürdistan’ın kurulması konusunda Barzani ile Başbakan Erdoğan arasında adı konulmamış bir mutabakat sağlanmış mıdır?

Irak Merkezi Yönetimiyle köprülerin atılmasında, bu ülkenin parçalanma hesabı var mıdır ve Barzani’ye bu konuda destek mahiyetli herhangi bir umut verilmiş midir?

PKK'nın kaçaklılık yoluyla finansman sağladığı biliniyor ve bununla ilgili sorunlar ortada duruyorken; sınır ötesinden kaçak mal girişinin bir numaralı failiyle nasıl olurda bir araya gelinmiş ve devlet başkanı muamelesi yapılmıştır?

Biz bu sorularımızın cevaplarını, dünyayı kurtarmaya soyunan, ama vakti geldiğinde kendini kurtaramayacak olan 'One Minute'çü kurnazlıktan beklediğimizi bu vesileyle de ifade etmek istiyorum.”

-“MERAK ETME SAYIN BAŞBAKAN, GÜN GELECEK TEKRAR DUDAĞINI ISIRACAĞIN, YA SABIR DİYECEĞİN ZAMANLAR İNŞALLAH GELECEKTİR"-

Başbakan Erdoğan’ın geçen haftaki konuşmasında yer alan 28 Şubat sürecine ilişkin, “O dönemin karanlık ve sisli günlerinde yumruklarımızı sıkardık, dudaklarımızı ısırırdık, hep ya sabır derdik. Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste” ifadelerini kullandığına işaret eden Bahçeli, şöyle dedi:
“Peki Sayın Başbakan, Türkiye’nin siyasi ve ekonomik kötürüm tablosundan dolayı yumruklarını sıkanlara, dudaklarını ısıranlara, ya sabır diyenlere karşı şimdi sen ne diyeceksin?
Gün gelecek bugün arşa ulaşan ahlar, beddualar ve yenilen haklar Başbakan ve partisinin yakasından tutacak; o zaman yumrukları sıktıran, sabırları taşıran uygulamaların hakkından gelecektir.

Merak etme Sayın Başbakan, gün gelecek tekrar dudağını ısıracağın, ya sabır diyeceğin zamanlar inşallah gelecektir.

Bunu da, Allah’ın izniyle aziz milletimizin desteğini alacak olan Milliyetçi Hareket Partisi sağlayacaktır.”

Bahçeli, konuşmasının sonunda milletvekilleriyle sekizerli guruplar halinde bir hafta sürecek olan yemekli toplantılara bu akşam itibariyle başlayacaklarını belirterek, “Yeni Anayasa süreci, darbe soruşturmaları, uluslararası ilişkilerin ulaştığı seviye, bölgemizde yaşanılan gelişmeler ve komşu ülkelerle olan ilişkiler ana gündem maddeleri olarak değerlendirmeye alınacaktır” dedi.

-TÜRKKAN’IN MİSAFİRİ-

Bu arada grup toplantısının küçük bir konuğu vardı. MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın kucağında oturan küçük çocuk herkesin ilgi odağı oldu. Türkkan, “Metehan’ın babası Somali’de askerlik yapmış. Oradan gelirken Metehan’ı kardeşlerin yanına almış, kardeş olmuşlar. Kocaeli Gölcük’ten, Kocaeli Yörüklerinden” dedi.

Metehan, grup toplantısında Bahçeli ile de tanıştı.

Haber Kaynağı : Haber7.com

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner104

banner81

banner82

banner83

banner84

banner91

banner95

banner97

ZEHİR ZEMBEREK AÇIKLAMALAR!
Şekip Mosturoğlu, Fenerbahçe Televizyonu’nda her sabah yayınlanan ‘Günaydın Fenerbahçe’ programına...

Haberi Oku