GÜNCEL:
Depremzedelere Yönelik Kadın Yaşam Merkezi Adana'da Kurulacak

Adana Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı, Kadın Koalisyonu ve Kadına Özgürlük ve Eşitlik Derneği (KÖVED) iş birliğinde, Adana’da depremden zarar görenlere ve deprem bölgesinden gelenlere destek vermek amacıyla çeşitli güçlenme çalışmaları yapmak üzere Kadın Yaşam Merkezi kurulması için çalışma başlatıldı.
Çalışmanın planlayıcısı Kadın Koalisyonu, Türkiye genelinde çeşitli alanlarda kadın çalışmaları yürüten dernek, vakıf, kooperatif ve gruptan oluşan 150 bileşenli ve 20 yıldır çalışmalarına devam eden bir platform.
Platform; toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için yerelde, ulusalda ve uluslararası alanda savunuculuk, izleme ve lobicilik faaliyetleri yürütüyor.
6 Şubat 2023 tarihli, Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında afet bölgesinde ihtiyaçları ve kaynakları buluşturmak üzere Kadın Koalisyonu Afet Koordinasyon Ağı kuruldu. Bu kapsamda, yol haritası belirlendi; afet alanında destek çalışmaları ve savunuculuk grupları oluşturuldu. Afet alanında destek çalışmaları grubunda destekler devam ederken uluslararası ilişkiler de kuruldu ve bu daha çok savunuculuk grubunda gerçekleştirildi. Savunuculuk grubunda bir yandan da kamuoyuna, iktidara ve muhalefete rollerini anımsatan basın açıklamaları ve bildiriler yayınlandı.
Bu süreçte ilk olarak Sivil Toplum için Destek Vakfı (STDV), Kadın Koalisyonu'nun afet bölgesinde ve yerleştirme yapılan illerde ihtiyaçlara ve hak ihlallerine yönelik tespit, koruma ve önleme çalışmalarını destekliyor. Bu çalışmalarla birlikte “Kadın Yaşam Merkezi Uygulama Modelleri” de geliştiriliyor. İlk Kadın Yaşam Merkezi’nin Adana’da kurulması planlanıyor. Adana Büyükşehir Belediyesinin ortaklığında kurulacak bu Merkez’de, mevcut hizmet alanlarının kapsayıcılık ve kadınların ihtiyaçları gözetilerek değerlendirilmesi ve bu alanların Merkez içerisinde düşünülen fonksiyonlarla desteklenerek kapsayıcılığının ve ihtiyaca cevap üretme kapasitesinin arttırılması hedefleniyor.


Kadın Yaşam Merkezleri aracılığıyla, depremzede kadınların temel ihtiyaçlara, ekonomik, istihdam ve sosyal desteğe erişimini sağlamak, afet acil durumlarında kadınların maruz kalabileceği olası istismar ve şiddete karşı koruyucu ve önleyici çalışmaların yapılması, dayanışma ve sosyalleşme ortamlarında bir araya gelmeleri aynı zamanda çamaşır yıkama ve duş ihtiyaçlarını giderecek mekanların da kurulması tasarlanıyor.
Merkezde yapılacak çalışmaları planlamaya destek olması açısından Adana Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, Kadın Koalisyonu, Kadına Özgürlük ve Eşitlik Derneği (KÖVED) temsilcilerinden oluşan bir grup tarafından 30-31 Mart tarihleri arasında Hatay ve ilçeleri ile Mersin’de çeşitli gözlem ve görüşmeler gerçekleştirildi.


 

30 Mart 2023 tarihinde Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığından kentin göç durumuna ilişkin bilgi alındı. Mersin Barosu’ndan yöneticiler ve avukatlar ile Mersin Günebakan Kadın Derneği ile bir araya gelinerek, deprem felaketinde hak ihlallerinin önüne geçilmesi, konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

31 Mart 2023 tarihinde, Hatay merkezde hizmet sunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) yetkilileri ve Hatay Deprem Dayanışması, TTB, SES, Kadın Örgütleri; Samandağ’da, Samandağ Kadınları Dayanışma Derneği ve çadır kentler ziyaret edildi. Samandağ’da farklı inanç grupları ile görüşülerek bu süreçte yaşadıkları zorluklar konusunda durum tespiti yapılmaya çalışıldı.
Bodrum Belediyesi tarafından Arsuz’da kurulan “Bodrum-Arsuz Kardeşlik Kenti” ziyaret edilerek; depremden sağ kalanlar ve hizmet sunucular ile görüşmeler yapıldı.Görüşmelere Kadın Koalisyonu adına; İlknur ÜSTÜN, Gül ERDOST, Nurcihan TEMUR; Adana Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanı Ayten DOLANÇAY, ve Sosyolog Elif URAS, Kadına Özgürlük ve Eşitlik Derneği (KÖVED) Başkan Yardımcısı Kadem DOĞAN, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyoistatistik ve Tıbbi Bilişim Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gülşah Seydaoğlu ve Tıp Fakültesi öğrencileri katıldı.
 
Anahtar Kelimeler
Adana
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner104

ÖDÜLLÜ TASARIMCI AYÇA KARADOĞAN ŞİMDİ...
Ödüllü Tasarımcı Birçok Ülkeden Sonra Yönünü Dubai'ye Çevirdi.

Haberi Oku