BİLİM-TEK:
Şahin: Çocuk ve gençler için önlemler alınmalı

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, bilgisayar ve internet teknolojilerinin kullanımının artmasının, çocuk ve gençler bakımından yeni önlemler alınması gerekliliğini ortaya çıkardığını belirterek, riskleri belirleme ve buna göre önlem geliştirmenin, başta devlet kurumları olmak üzere bütün toplumun ve güvenlik kuvvetlerinin de görevleri arasında yer aldığını söyledi.

Şahin, ''4. Uluslararası Risk Altında ve Korunması Gereken Çocuklar Sempozyumu''nun açılışına katıldı.

Şahin, yaptığı konuşmada, günümüzde internet, bilişim, bilgisayar gibi kavramların, modern toplumun vazgeçilmezleri arasında yer aldığını söyledi.

''Ülkemiz genç nüfusu ile bilgi toplumuna uyum sağlayan ve bilgi çağının getirilerinden yararlanan toplumların başında gelmektedir'' diyen Şahin, bilişim ve internet dünyasında yaşanan değişimin sosyal etkilerinin de herkes tarafından görüldüğünü ifade etti.

Şahin, teknolojik gelişmelerin son 20-30 yılda toplumda neden olduğu değişimin ortaya çıkardığı sosyal problemlerin gündemi daha fazla meşgul eder hale geldiğini dile getirerek, teknoloji ve bilişim dünyasında meydana gelen bu değişimlerin, toplumun farklı kesimleri üzerinde farklı düzeylerde etkiler gösterdiğine işaret etti. Şahin, ''Bu manada, teknolojik ve bilişim alanındaki yeniliklere en hızlı uyum sağlayan kesimlerinin başında çocuk ve gençlerimiz gelmektedir'' diye konuştu.

Teknolojinin toplumsal yaşamı dönüştürdüğünü belirten Şahin, teknoloji ve bilişim dünyasındaki yenilikler konusunda, ilk aşamada tehlikeler ve risklerin göz ardı edildiğini, daha çok faydaları üzerinde odaklanıldığını kaydetti. ''Ancak sonrasında ortaya çıkan olumsuzluklar, bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de toplumun önemli gündem maddeleri arasında yer almaktadır'' diyen Şahin, toplumsal yaşamın sosyal, ekonomik ve teknolojik olmak üzere bütün boyutlarının birlikte ele alınması gerektiğini söyledi.

Bilgi, modern çağa yön veren en temel kavramdır

Şahin, bilginin modern çağa yön veren en temel kavram olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:

''Bilgi, bireyin sosyal ve bireysel yaşamını etkilemekte ve ömür boyu süren eğitimimizin gövdesini oluşturmaktadır. Bilişim teknolojisinde meydana gelen değişimler, başta eğitim olmak üzere bireyin sosyal yaşamını da doğrudan etkilemektedir.

Günümüzde internet ve bilişim araçlarının etkileri kaçınılmaz bir şekilde hayatımızın her alanına nüfuz etmiştir. İnternet üzerinden haberleşme, sosyal paylaşım ve haberleşme ağları, bilişim sistemlerinin ticari ve toplumsal yaşamı egemenliği altına alması gibi bir dizi yeni araç, hayatımızın temel unsurları haline gelmiştir.''

Bilişimin hayatı kolaylaştıran ve bilgi ağlarına daha hızlı erişimi sağlayan bir özelliğe sahip olduğunu anlatan Şahin, modern yaşamın vazgeçilmez unsurları arasında yer alan bilişim araçlarının en fazla çocuk ve gençler üzerinde etkili olduğunu belirtti.

Şahin, konuşmasına şöyle devam etti:

''Bilgisayar ve internet teknolojilerinin kullanımının artması, çocuk ve gençlerimiz bakımından yeni önlemlerin alınması gerekliliğini de ortaya çıkarmaktadır. Özellikle çocuk ve gençleri hedefleyen birtakım zararlı içeriklerin bulunduğu, ticari veya kriminal bazı amaçlar ile çocuk ve gençlerin duygularının sömürüldüğü vakadır.

Diğer yandan, bazı çocuk ve genç kullanıcılar bakımından internet ve bilişim araçlarının bir bağımlılık halini aldığı ve hayatlarının ayrılmaz bir parçası durumuna geldiği de hepimizin malumudur. İnternetin ve bilişim araçlarının sebep olduğu riskleri bütün yönleri ile tanımlamak ve buna göre önlemler geliştirmek, başta devlet kurumları olmak üzere bütün toplumun ve tabii ki güvenlik kuvvetlerinin de görevleri arasında yer almaktadır.''

Bilişim araçlarının ve internetin neden olduğu tehlikeleri bertaraf edebilmek ve bunlara yönelik önlemler geliştirmenin her modern toplumun öncelikleri arasında yer aldığını anlatan Şahin, ''Ülkemiz, gelişen ve değişen dünya koşullarına uygun olarak toplumsal talep ve beklentiler çerçevesinde gerekli tedbirleri almak, çocuk ve gençlere yönelik politikalar geliştirmek, aynı zamanda bilişim araçlarının ve internetin güvenli kullanımını sağlayacak sosyal ve idari mekanizmaları yaşama geçirmek durumundadır'' diye konuştu.

''Aile etkin rol almalı''

Ailenin internet ve bilişim araçlarının kullanımı konusunda daha etkin rol almasının mutlak öneme sahip olduğunu vurgulayan Şahin, ailenin güvenli kullanımın odak noktasında yer aldığını kaydetti.

Şahin, internetin, özellikle çocuklar yönünden birtakım riskleri de barındırdığını ifade ederek, yasa dışı içeriklerin, şiddet ve cinsellik içeren oyun ve eğlence araçlarının, tehlikeli amaçlar taşıyan veya suç işleme olasılığı bulunan kişilerin yer aldığı sitelere kolay erişimin, oyun ve eğlence araçlarına aşırı bağımlılığın, çocuk ve gençlerin güvenliğini tehdit eden başlıca riskler olduğunu söyledi.

Şahin, ''Bunun yanında uyuşturucu kullanımını özendiren içerikler, patlayıcı madde yapımı veya suç oluşturabilecek nitelikte yayınlar içeren sitelere erişim kolaylığı, terör propagandası yapılan veya terör örgütlerine ait sitelere erişim diğer tehditleri oluşturmaktadır'' dedi.

Çocuk ve gençlerin kandırılmalarına, istismarına olanak sağlayan sosyal paylaşım ortamlarının, müstehcen yayın yapan ya da şiddet içeren sitelere kolaylıkla girilebilmesinin de risk oluşturduğunu vurgulayan Şahin, maruz kalacakları tehditlerin çocuklarda hayatları boyunca kalıcı izler bırakabileceğini söyledi.

''Çocukların ve gençlerin ruh dünyasına aykırı içeriklere ve yayınlara erişimleri veya maruz kalmaları aynı zamanda geleceğimizi de tehdit eden bir olgudur'' diyen Şahin, sempozyumun çocukların bilişim araçlarının neden olduğu risklerden korunması açısından önemli bir açılım sağlayacağını düşündüğünü kaydetti.

İnternet kafeler

Konuşmasında internet kafelere de değinen Şahin, son yıllarda çok fazla sayıda internet kafe açıldığını söyledi.

Şahin, internet kafelerin açılması, işletilmesi ve denetimlerinin sağlanması bakımından bakanlığa birçok şikayet ve dilekçe geldiğini dile getirerek, konuya ilişkin gerekli çalışmaları yapıldığını ifade eti.

İnternet kafelerin tabi olduğu kanunun yeniden ele alınmasına da ihtiyaç duyulduğunu belirten Şahin, çocuk ve gençlerin denetimsiz ortamlarda internete erişimine imkan verilmemesi gerektiğini söyledi.

''Aile ve çocuk profili'' kullanımı yaygınlaştırılmalı

Şahin, zararlı içeriklerden çocukları korumayı hedefleyen ve internet servis sağlayıcıları tarafından ücretsiz sunulan ''Güvenli İnternet Hizmeti'' uygulaması kapsamında ''Aile ve Çocuk Profili'' kullanımının yaygınlaştırması, toplumsal bilinç ve duyarlılığın arttırılması gerektiğine de işaret etti.,

Çocuk ve gençlerin, bilgi ve iletişim teknolojilerini daha çok okullarda kullanmalarını sağlamak için cezbedici ortamlar oluşturması gerektiğine de değinen Şahin, bilinçlendirme çalışmalarının genel bir strateji içerisinde kararlılıkla yürütülmesi gerektiğini söyledi.

Şahin, bütün bunların yanında, çocuk ve gençleri her düzeyde, internet ve bilişim araçlarının güvenli kullanımı bakımından eğitimlerden geçirmek gerektiğini bildirdi.

Çocukları eğitim ortamlarından uzaklaştıracak ve onları sadece internet kafelere mahkum edecek uygulamalardan kaçınılması gerektiğini vurgulayan Şahin, internet ve bilişim araçlarının kullanımının toplumsal yansımaları konusunda üniversitelerde akademik çalışmalar yapılması, özellikle çocuklar ve gençler üzerindeki etkilerinin araştırmalarla ortaya konulmasının önemine değindi.

Sempozyum

''Çocuk ve Biliş'' konulu sempozyumda, 15 oturum başlığında 20'si yabancı 65 katılımcı bildiri sunacak.

Yarın sona erecek sempozyumun gerçekleştiği otel ve çevresinde alınan güvenlik tedbirleri kapsamında atlı polisler de görev yaptı.

Haber Kaynağı : Haber7.com

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner104

banner81

banner82

banner83

banner84

banner91

banner95

banner97

MG’den Dünyanın %100 Elektrikli İlk Station...
Doğan Holding çatısı altında faaliyet gösteren Doğan Trend Otomotiv’in Türkiye distribütörlüğünü...

Haberi Oku