Çerkesler son 150 yılda Büyük Çerkes Sürgününüde kapsayan büyük badireler atlatmış bir toplum. Rusya'nın uyguladığı kimilerine göre soykırım kimilerine göre büyük sürgün sonrası anavatanlarından göç etmek zorunda kaldılar. Binbir güçlük altında Karadeniz'i geçmeleri ve bu yolculukta binlercesinin hayatını kaybetmesi efsanelere konu oldu. Türkiye topraklarında Kafkasya'dan daha fazla sayıda Çerkes hayatını sürdürmekte. Ürdün ve Suriye'de de hatırı sayılır bir Çerkes nüfusu olduğu söylenmekte. Hatta Ürdün'ün kritik yerlerinde görev yapanların çoğunluğu Çerkes.
Suriye'de iç savaş çıkması Suriye'de yaşayan Çerkeslere de büyük acılar yaşattı.Adeta ikinci bir sürgün yaşamak zorunda kaldılar. Suriye'den Türkiye'ye uzanan büyük göç dalgası altında Türkiye'ye de gelen göçmenler arasında Çerkesler vardı.
Hafızam beni yanıltmıyorsa KAFFED Güney Marmara'ya göç eden Çerkeslere yardım etmek için Bursa Çerkes Derneği'ni de koordinatör Dernek olarak belirledi. O zaman ki Bursa Çerkes Kültür Derneği Başkanı Levent Turgut Kafkas kökenli iş adamlarının maddi destekleri ile Suriyeli Çerkeslere yardım temin etmeye çalıştı. Levent Turgut ile bir konuşmamızda, Suriye'den Güney Marmara'ya gelen Çerkeslerin bir aylık iaşe bedelinin Bursa Birleşik Kafkasya Derneği ve Muşlular Derneği Onursal Başkanı iş adamı ve Avukat Ferruh Kaya tarafından karşılandığını bana söyledi. Karacebey Çerkes Derneği'nin ise Suriyeli ailelere yaptığı yardımlardan dolayı işadamı Avukat Ferruh Kaya'ya bir plaket verdiğini de Başkan adem Bozok bir konuşmamızda bana söylemişti. Anlaşılan o ki işadamı ve Avukat Ferruh Kaya derneklerden kendisine iletilen yardım taleplerinde irade kullanıp maddi ve manevi desteğini Suriyeli Çerkesler için seferber etmiş.
Suriyeli Çerkesler ve onlara yapılan yardımları neden irdelediğimi yazının ilerleyen bölümlerinde göreceksiniz.
Suriyeli Çerkesler konusu gündemde ki önceliğini kaybetmek üzereyken Orta Asya Kültür Derneği Başkanı Şerif Birinç tarafından Bursa'da görevi sona eren Türk Telekom Bölge Müdürü hemşehrimiz Ahmet Yanbay onuruna veda yemeği düzenlendi. Yemek İçin BURFAŞ'ın Beşevler tesisine gittiğimde U Düzeni şeklinde bir oturma pozizyonu dikkatimi çekti. Baş bölümde Orta Asya Kültür Derneği Başkanı Şerif Birinç, BURFAŞ Genel Müdürü Muhammed Gümüşsoy, Yaşar Nogay, Türk Telekom Bölge Müdürü Ahmet Yanbay ve Bursa Çerkes Kültür Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Salim Uçak oturuyordu. Bursa Çerkes Kültür Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Salim Uçak bile masanın hakim bölümü olan baş tarafta otururken Salim Uçak'ın Başkanı Yusuf Ziya Özenç ile KAFFED Yönetim Kurulu Üyesi Levent Turgut'un adeta ''YANCI'' gibi masanın kenarına oturtulmasını garip karşıladığımı belirteyim.
Yemekte herşey normal gidiyor iken görevi nedeni ile Bursa'dan ayrılacak olan Türk Telekom Müdürü Ahmet Yanbay'a bir hediye yarışı başladı. Orta Asya Kültür Derneği Başkanı Şerif Birinç tarafından kendisine sürgünü temsil eden bir heykel, Bursa Çerkes Kültür Derneği Başkanı Yusuf Ziya Özenç tarafından derneğe ve Çerkes camiasına yaptığı katkılardan dolayı plaket, KAFFED Yönetim Kurulu Üyesi Levent Turgut  tarafından da Suriyeli Çerkeslere yaptığı yardımlardan dolayı hediye verildi. Yemeğin sonunda değerli hemşehrimiz ve eski bölge müdürü bürokratımız adeta bir halk kahramanı haline getirildi. Tabi ki isteyen istediğine istediği hediyeyi verebilir. Memlekette hediye verme özgürlüğü var ama yapılanları abartılı buldum.
Aklıma takılan sorulara gelince;
1: Veda yemeğini organize eden Orta Asya Kültür Derneği Başkanı Şerif Birinç Suriyeli Çerkesler için hem dernek hem de bireysel olarak ne yapmış elini ne kadar taşın altına koymuştur?
2: KAFFED Yönetim Kurulu Üyesi Levent Turgut tarafından Suriyeli Çerkeslere yaptığı yardımlardan ötürü hediye takdim edilen Ahmet bey Suriyeli Çerkesler için ne yapmıştır? Yardım yaptı ise bunun boyutu nedir?
3: Bursa Çerkes Kültür Derneği Başkanı Yusuf Ziya Özenç tarafından Bursa Çerkes Kültür Derneği'ne ve Bursa Çerkes camiasına yaptığı katkılardan ötürü plaket takdim edilen Ahmet Yanbay'ın Çerkes camiasına ne tür katkılar koyduğu merak konusudur?

NOT: Yazıda ismi geçen kişilerin cevap hakkı vardır.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner69